Organizácia súťaže
M2SV
Obsah
1. Základné kolo – termín
2. Školské kolo – termín
3. Okresné kolo – termín, (Oblastné kolo)
4. Celoslovenská súťaž
5. Propozície súťaže, Informácia o zaradení
súťaže
6. Vyhodnotenie základného, školského a
okresného kola
1. Základné kolo – termín
Základné kolo odporúčame vykonať na všetkých
základných školách pre žiakov deviatich ročníkov
a osemročných gymnázií kvarty vo forme testu.
Vlastne žiaci týchto vekových skupín preberajú
tematiku „Pátrame po minulosti-Druhá svetová
vojna“, formou testov, ktoré pripraví naša HDK
Termín: február – marec
2. Školské kolo – termín
Škola môže uskutočniť školské kolo, kde sú viac tried
deviatich ročníkov, no toto nie je podmienka, len orientácia
pre školy, keď má záujem škola vyslať jedno družstvo na
okresnú súťaž.
Čo sa týka testov, môže škola požiadať o nové, pokiaľ
vykonáva i základné kolo, ak nevykoná základné kolo, tak
využije tie testy ktoré má.
Termín: február – marec
3. Okresné kolo – termín, (Oblastné kolo)
Účastníkmi okresného kola sú trojčlenné družstvá škôl so sídlom
na území okresu, ktoré sa prihlásia. Účastníkom okresného kola
môže byť družstvo z iného okresu patriaceho do oblastnej
organizácie na základe pozvania.
Súťažné družstvo tvoria traja žiaci deviateho ročníka a osem
ročného gymnázia kvarty. Škola môže prihlásiť do súťaže
maximálne 3 družstvá, každé družstvo prihlasuje na samostatnej
prihláške s označením družstva príslušným písmenom veľkej
abecedy A, B, C.
Termín: marec – apríl
4. Celoslovenská súťaž
Súťaž je určená pre 3-členné družstvá žiakov deviatich ročníkov základných
škôl a 8-ročných gymnázií kvarty.
Má charakter vedomostnej súťaže, súťaží sa v písaní testu v troch okruhoch,
I. okruh – 2. svetová vojna v Európe a vo svete,
II. okruh- Slovensko počas 2. svetovej vojny a SNP,
III. okruh – SNP, Karpatsko-Duklianska operácia.
Pri konečnom hodnotení v prípade rovnakého počtu bodov po sčítaní všetkých
okruhov, nasleduje takzvaný rozstrel.
Vyhlasovateľom súťaže je SZPB
Organizátorom je VC M SNP v Banskej Bystrici v plnej miere stanoví otázky a
zabezpečí súťaž
Termín: máj – jún
5. Propozície súťaže
Návrh propozícií je spracovaný dám Vám ho k dispozícii na
pripomienkovanie.
1. propozície na okresné kolo
2. propozície na celoslovenskú súťaž
Termín vrátenia do:……………
Všetko bude zavesené na našej stránke,
6. Vyhodnotenie základných, školských a
okresných kôl
Základné a školské kolá do 10 dní po uskutočnení týchto kôl
na príslušné oblastné organizácie, ktoré do stanoveného
termínu zašlú pozvánky a propozície na školy na prihlásenie sa
školy do okresného kola
Okresné kolo taktiež do 10 dní od vykonania okresného kola, z
prihláškou na celoslovenskú súťaž
Informácia o zaradení súťaže v POP
Organizačné pokyny súťaže sú schválené MŠVVaŠ pod číslom
2018/2491:3-10A0
V pedagogicko-organizačných pokynoch na školský rok 2018/2019 sú
odporúčané tieto materiály:
Odporúča sa školám zapojiť sa do súťaže Medzníky 2. svetovej
vojny, ktorej cieľom je priblížiť žiakom vedomosti o Slovenskom
národnom povstaní a 2. svetovej vojne, budovať úctu mladej
generácie voči obetiam fašizmu, hrdosť na národnooslobodzovacie
tradície nášho ľudu. Viac informácií na www.szpb.sk; vedomostná
súťaž. Riaditeľom škôl a školských zariadení sa odporúča byť
nápomocný pri organizovaní okresných kôl tejto súťaže najmä
poskytnutím priestorov
Informácia o zaradení súťaže v POP
V spolupráci s odbormi školstva okresných úradov v sídle
kraja sa odporúča podporiť organizáciu besied so žiakmi,
organizáciu vedomostných súťaží, literárnych a výtvarných
súťaží, poznávacích zájazdov po stopách Slovenského
národného povstania a na pamätné miesta
národnooslobodzovacieho boja.
Odporúča sa do knižničného fondu doplniť knihy s tematikou
Slovenského národného povstania
Odporúčame školám realizovať v roku 2018 rôzne aktivity pre žiakov
napr. besedy, súťaže, návštevy expozícií, publikovanie témy v školskom
časopise a iné, pripomínajúc si význam historických udalostí t. j. 100
rokov od vzniku Česko-Slovenska (28. október 1918), 100 rokov od
prijatia Martinskej deklarácie (30. október 1918), 25 rokov od vzniku
SR (1. január 1993), 74 rokov od víťazstva nad fašizmom (8. máj
1945), 75 rokov od Slovenského národného povstania (29. august
1944), 100 rokov od ukončenia I. svetovej vojny (11. november 1918) s
dôrazom na osobnosť M. R. Štefánika. Kalendárium významných
podujatí celoslovenského charakteru za účasti najvyšších štátnych
predstaviteľov SR je zverejnené na webovom sídle Ministerstva kultúry
Slovenskej republiky www.mksr.sk.
Vo výchovno-vzdelávacej činnosti využívať služby
a výstupy Múzea SNP, najmä jeho akreditovaného
edukačného, vedecko-výskumného a metodického
pracoviska Vzdelávacie centrum Múzea SNP a
špecializovaného pracoviska zameraného 37 na
konzervovanie a digitalizáciu múzejných zbierok
Digitalizačné centrum Múzea SNP. Viac informácií
na webovom sídle http://www.muzeumsnp.sk
Bratislava 86,
Malacky 19,
Pezinok 14,
Senec 21,
Trnava 34, Hlohovec 18,
Galanta 14, Dunajská Streda 29, +
Piešťany 15,
Senica 33, Skalica 11,
Trenčín 15, Bánovce nad Bebravou 9 +
Nové Mesto nad Váhom 18, Myjava 4,
Považská Bystrica 10, Partizánske 11, Ilava 14,
Prievidza 32, Púchov 14, +
Nitra 50, Topoľčany 21, Zlaté Moravce14,
Levice 27,
Nové Zámky 19, Komárno 36, Šaľa 9,
Žilina 42, Bytča 30, Čadca 8, Kysucké Nové Mesto 13,
Liptovský Mikuláš 21,
Martin 13, Turčianske Teplice 3,
Ružomberok 20, Tvrdošín 11, Námestovo22, Dolný Kubín 12 +
Banská Bystrica 25,
Brezno 16,
Rimavská Sobota 18,
Lučenec 17, Poltár 6,
Zvolen 12, Detva 10, Krupina 10, Veľký Krtíš13,
Žiar nad Hronom 13 Banská Štiavnica 8, Žarnovica
11,
Bardejov 17, +
Humenné 17, Snina 13,
Medzilaborce 4,
Poprad 28, Kežmarok10 +
Prešov 44, Sabinov 17,
Stará Ľubovňa 20 +
Svidník 15, Stropkov 6
Vranov nad Topľou 16, +
Košice 48, Košice-okolie 35,
Michalovce 17, Sobrance 8
Rožňava 18, Revúca 8, +
Spišská Nová Ves 27, Gelnica 11, Levoča 11,
Trebišov 33, +
Bratislavský kraj
Základné školy
Okres Bratislava I- 8
Okres Bratislava II – 18
Okres Bratislava III – 11
Okres Bratislava IV – 11
Okres Bratislava V – 13
Okres Malacky
Okres Pezinok
Okres Senec
Gymnáziá
Okres Bratislava I
Okres Bratislava II
Okres Bratislava III
Okres Bratislava IV
Okres Bratislava V
Okres Malacky
Okres Pezinok
Okres Senec
Trnavský kraj
Základné školy
Okres Dunajská Streda
Okres Galanta
Okres Hlohovec
Okres Piešťany
Okres Senica
Okres Skalica
Okres Trnava
Gymnáziá
Okres Dunajská Streda
Okres Galanta
Okres Hlohovec
Okres Piešťany
Okres Senica
Okres Skalica
Okres Trnava
Trenčiansky kraj
Základné školy
Okres Bánovce nad Bebravou 37
Okres Ilava 38
Okres Myjava 39
Okres Nové Mesto nad Váhom 40
Okres Partizánske 42
Okres Považská Bystrica 43
Okres Prievidza 45
Okres Púchov 48
Okres Trenčín 50
Gymnáziá
Trenčianský kraj
Okres Bánovce nad Bebravou 37
Okres Ilava 38
Okres Myjava 39
Okres Nové Mesto nad Váhom 40
Okres Partizánske 42
Okres Považská Bystrica 43
Okres Prievidza 45
Okres Púchov 48
Okres Trenčín 50
Nitriansky kraj
Základné školy
Okres Komárno 54
Okres Levice 57
Okres Nitra 62
Okres Nové Zámky 67
Okres Šaľa 71
Okres Topoľčany 73
Okres Zlaté Moravce
Gymnáziá
Okres Komárno 54
Okres Levice 57
Okres Nitra 62
Okres Nové Zámky 67
Okres Šaľa 71
Okres Topoľčany 73
Okres Zlaté Moravce
Žilinský kraj
Základné školy
Okres Bytča 78
Okres Čadca 79
Okres Dolný Kubín 81
Okres Kysucké Nové Mesto 82
Okres Liptovský Mikuláš 84
Okres Martin 85
Okres Námestovo 88
Okres Ružomberok 90
Okres Turčianske Teplice 92
Okres Tvrdošín 93
Okres Žilina
Gymnáziá
Okres Bytča 78
Okres Čadca 79
Okres Dolný Kubín 81
Okres Kysucké Nové Mesto 82
Okres Liptovský Mikuláš 84
Okres Martin 85
Okres Námestovo 88
Okres Ružomberok 90
Okres Turčianske Teplice 92
Okres Tvrdošín 93
Okres Žilina
Banskobystrický kraj
Základné školy
Okres Banská Bystrica 99
Okres Banská Štiavnica 101
Okres Brezno 102
Okres Detva 103
Okres Krupina 104
Okres Lučenec 105
Okres Poltár 109
Okres Revúca 110
Okres Rimavská Sobota 111
Okres Veľký Krtíš 115
Okres Zvolen 117
Okres Žarnovica 118
Okres Žiar nad Hronom
Gymnáziá
Okres Banská Bystrica 99
Okres Banská Štiavnica 101
Okres Brezno 102
Okres Detva 103
Okres Krupina 104
Okres Lučenec 105
Okres Poltár 109
Okres Revúca 110
Okres Rimavská Sobota 111
Okres Veľký Krtíš 115
Okres Zvolen 117
Okres Žarnovica 118
Okres Žiar nad Hronom
Prešovský kraj
Základné školy
Okres Bardejov 121
Okres Humenné 125
Okres Kežmarok 128
Okres Levoča 130
Okres Medzilaborce 132
Okres Poprad 132
Okres Prešov 135
Okres Sabinov 140
Okres Snina 143
Okres Stará Ľubovňa 144
Okres Stropkov 146
Okres Svidník 148
Okres
Gymnáziá
Okres Bardejov 121
Okres Humenné 125
Okres Kežmarok 128
Okres Levoča 130
Okres Medzilaborce 132
Okres Poprad 132
Okres Prešov 135
Okres Sabinov 140
Okres Snina 143
Okres Stará Ľubovňa 144
Okres Stropkov 146
Okres Svidník 148
Okres
Košický kraj
Základné školy
Okres Gelnica 154
Okres Košice I 155
Okres Košice II 156
Okres Košice III 157
Okres Košice IV 157
Okres Košice – okolie 158
Okres Michalovce 163
Okres Rožňava 167
Okres Sobrance 170
Okres Spišská Nová Ves 171
Okres Trebišov
gymnáziá
Okres Gelnica 154
Okres Košice I 155
Okres Košice II 156
Okres Košice III 157
Okres Košice IV 157
Okres Košice – okolie 158
Okres Michalovce 163
Okres Rožňava 167
Okres Sobrance 170
Okres Spišská Nová Ves 171
Okres Trebišov