V RVHS spomínali, ako bola v roku 1945 oslobodená Bratislava

Mjagkov: Slováci si pamätajú na vklad Červenej armády pri oslobodení krajiny od fašizmu

Sovietski velitelia, predovšetkým veliteľ 2. ukrajinského frontu maršal Sovietskeho zväzu Rodion Jakovlevič Malinovskij, sa rozhodli, že pri jej dobývaní nepôjdu na Bratislavu čelne, ale obídu ju zo severozápadu.

Slováci sú dnes jednými z mála v Európe, ktorí si uctievajú pamiatku sovietskych vojakov, ktorí padli v ich krajine, povedal pre RIA Novosti vedecký riaditeľ Ruskej vojenskej historickej spoločnosti Michail Mjagkov.

Bratislava bola oslobodená od nacistických okupantov 4. apríla 1945. „Vieme, že v krajine je okolo 160 masových hrobov, pohrebísk, pamätníkov venovaných padlým sovietskym vojakom. Sú tam aj stovky pomníkov a pamätníkov venovaných Červenej armáde,“ dodal.

K priebehu operácie historik poznamenal, že veliteľ 2. UF maršal R. J. Malinovskij nechcel ísť na Bratislavu čelne, pretože sa domnieval, že v mestských bitkách dôjde k vážnym stratám. „Bolo preto rozhodnuté obísť mesto zo severozápadu. Keď sa naše jednotky vydali vpred, u nepriateľa vznikli určité prvky paniky a tak začal svoje jednotky postupne sťahovať.

Bojom v meste sa však nedalo vyhnúť. Od 2. apríla prebiehali kruté pouličné bitky. Doslova v každej štvrti,“ povedal Mjagkov. Nemci tam stavali barikády, pasce a strelnice v pivniciach. Bolo potrebné dobyť tieto opevnenia pomocou útočných skupín a postupovať vpred.

Hlavné mesto Slovenska bolo opevnené tromi obrannými líniami. Mesto je zo severu a západu obklopené Karpatmi a z juhu riekou Dunaj. Nepriateľ staval bunkre a protitankové priekopy s úmyslom brániť Bratislavu čo najdlhšie.

Z vyše 65 tisíc červenoarmejcov, ktorí padli za oslobodenie Slovenska, ich v Bratislavsko-brnianskej útočnej operácii padlo vyše 16-tisíc, pričom v samotnej Bratislave je ich pochovaných takmer vyše šesťtisíc, uviedol Mjagkov a pripomenul, že Slovensko podpísalo v roku 1993 zmluvu o záchrane vojenských pamätníkov a pomníkov. „Nepoznáme tam žiadne do očí bijúce prípady zneuctenia našich hrobov. V tomto je nám Slovensko, v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami priaznivé,“ uzavrel Mjagkov.

Bojovník podľa ria.ru

Návrat hore