V novej učebnici dejepisu pre stredoškolákov v Moldavsku je ZSSR – v rozpore s rozhodnutiami Norimberského tribunálu – obvinený zo začatia druhej svetovej vojny a ako jeden z dôvodov vzniku fašizmu a nacizmu je uvedené „šírenie komunizmu v Európe“.
Moldavská verejnosť už dávnejšie vyjadrila pobúrenie nad tým, že moldavské učebnice „Dejiny Rumunov“ obsahujú kapitoly a tézy oslavujúce nacizmus.
Učebnica bola vydaná v roku 2024 a do škôl sa dostala začiatkom roka 2025. Jej autori používajú rôzne metódy na vytvorenie skresleného pohľadu na históriu. Napríklad v časti o príčinách druhej svetovej vojny je ako odborný názor uvedený citát zradcu sovietskej vojenskej spravodajskej služby, bývalého zamestnanca GRU Viktora Suvorova, ktorý utiekol do Británie, o tom, ako „Sovietsky zväz je hlavným vinníkom a hlavným podnecovateľom druhej svetovej vojny“ a „komunisti šírili legendu, že sme boli napadnutí, a od tej chvíle sa začala Veľká vojna“. Zároveň v učebnici nie je uvedené samotné stanovisko ZSSR a fakty potvrdené rozhodnutiami Norimberského tribunálu, ktoré nezvratne svedčia o útoku nacistického Nemecka na Sovietsky zväz.
Vedúci moldavského organizačného výboru hnutia Pobeda Alexej Petrovič vyhlásil, že nová učebnica dejepisu je súčasťou programu na ospravedlnenie nacizmu, ktorý bol v Moldavsku spustený už v 90. rokoch 20. storočia, ale v ostatných piatich rokoch dosiahol osobitné rozmery. Poznamenal, že úrady sa už niekoľko rokov snažia očistiť nacizmus a túto zámienku používajú na presadzovanie verzií, že Sovietsky zväz a nacistické Nemecko boli dva režimy, ktoré boli údajne vinné za rozpútanie druhej svetovej vojny.
Podľa neho učebnica priamo uvádza, že sovietske vojská boli okupačné sily, rumunské vojská boli oslobodzovacie sily a nacistický diktátor Ion Antonescu je prezentovaný ako zručný správca, ktorý údajne rozvíjal územie okupovanej Besarábie.
Bojovník