FIR si opäť pripomína Postupimskú konferenciu víťazných mocností spojencov, ktorá sa začala 17. júla 1945.Postupimská dohoda má pre nás, ako medzinárodnú antifašistickú organizáciu, dodnes mimoriadny význam.
- Zdôrazňuje zločinnú povahu fašistických organizácií a inštitúcií, ako bolo právne preukázané aj v Norimberských procesoch.
- Dodnes zaručuje najmä nedotknuteľnosť západnej hranice Poľska.
- Odmieta tak všetky revanšistické nároky, najmä voči Poľsku a Českej republike.
- Uvádza tiež zodpovednosť veľkého priemyslu, bánk a korporácií v Nemeckej ríši za fašistické zločiny a tým bráni všetkým pokusom o historický revizionizmus.
- Definuje politické základy antifašistickej, demokratickej reorganizácie v Nemecku.
- Je teda spoločným odkazom víťaznej protihitlerovskej koalície, ktorú podporovali vojenské jednotky spojeneckých síl a antifašistický oslobodzovací boj národov.
FIR a jej členské združenia obhajujú myšlienky Postupimskej dohody proti všetkým pokusom o oživenie fašizmu a antikomunizmu, najmä v krajinách strednej a východnej Európy, a proti všetkým pokusom o falšovanie dejín druhej svetovej vojny.
Nikdy nesmie byť akceptované stotožňovanie Hitlera so Stalinom, fašizmus so socializmom, fašistických vrahov s ich obeťami, ako sa to stalo pred rokmi v škandalóznom uznesení Európskeho parlamentu z 19. septembra 2019.
Takéto prepisovanie dejín bolo v ostatných rokoch niekoľkokrát predložené Európskemu parlamentu s cieľom formovať kolektívnu historickú pamäť, „európsky pohľad na dejiny“ pod označením „antitotalitarizmus“, ktorý rehabilituje kolaboráciu, umožňuje glorifikáciu nacizmu a má nahradiť antifašistickú perspektívu Postupimskej dohody.
Národy Európy, ktoré museli znášať následky nemeckej imperialisticko-fašistickej vojny, nesmú akceptovať takýto historický revizionizmus prostredníctvom falšovania dejín druhej svetovej vojny.
Pre FIR a jej členské združenia je spomienka na Postupimskú dohodu povinnosťou aktívne sa postaviť proti oživeniu fašistických skupín a ideológií, ako aj proti všetkým formám falšovania dejín antifašistického boja.
Newsletter FIR 2025 – 29, výňatok