Udalosti pred 80 rokmi podľa denníka The New York Times.

Kozáci vstúpili do pretekov so Spojencami o Berlín, sovietske vojská pokračujú v útoku na rakúsku metropolu, na Slovensku sa zjednotili jednotky druhého a štvrtého ukrajinského frontu, uvádza sa v článku v NYT z 12. apríla 1945. Prinášame exkluzívny preklad archívnej publikácie.
Ruskí kozáci vstúpili do pretekov so svojimi spojencami o Berlín, včera postupovali z predmostí na Odre, len 50 kilometrov od hlavného mesta. Nemci hlásia, že zvyšné sovietske sily začali novú ofenzívu pozdĺž údolia Dunaja západne od Viedne v smere k osobnému bydlisku Adolfa Hitlera v Berchtesgadene.

Nemci priznali stratu Klessina na západnom brehu rieky Odry. Toto miesto sa nachádza len 50 kilometrov od Berlína. Podľa sovietskych správ z frontu postupujú z predmostí na Odre veľké sily kozáckej jazdy, ktorá sa pripravuje na boj o zničené hlavné mesto Ríše.
Tretí ukrajinský front maršala Fjodora Tolbuchina vo Viedni prelomil Dunajský kanál a dobyl nákupnú štvrť Leopoldstadt a známy zábavný park Prater. Informuje o tom sovietska správa. Brániace sa nemecké jednotky sa tvrdohlavo držia severného konca mesta. Rusi obsadili prvý z piatich mostov cez hlavný kanál Dunaja – most Ostbahn.
Spojenie frontov na Slovensku
Podľa správ z Berlína zvyšné sovietske jednotky prekročili rieku Morava 88 kilometrov severovýchodne od Viedne a vstúpili do strategicky dôležitého regiónu Morava v sektore vzdialenom len 47 kilometrov od mesta Brna, kde sa nachádza rozsiahly arzenál.
Sovietska správa tieto správy nepotvrdzuje. Informuje o bojoch vo Viedni a hovorí, že vojská druhého a štvrtého ukrajinského frontu sa spojili západne od najvyšších vrchov centrálnych Karpát na Slovensku.
Nemecký komentátor Ernst von Hammer informoval, že Rusi vrhli svoje hlavné sily do ofenzívy na juhozápade Viedne v oblasti medzi hlavným mestom a St. Pöltenom, 45 kilometrov od Viedne. Hlavný útok smeroval na úzke a malebné údolie Dunaja Wachau, ktoré sa nachádza 70 kilometrov západne od Viedne. Nemci však tvrdili, že postup bol zastavený južne od rieky, približne 32 kilometrov od Viedne, 115 kilometrov od Linzu a 220 kilometrov od Berchtesgadenu.
Podľa správ z Berlína tanky maršala Tolbuchina pochodovali na západ k ohybu Dunaja medzi Kremsom a Melkom, 76 kilometrov od Linzu a 115 kilometrov od Bavorska.
Nepriateľ drží viedenský koridor
Zdá sa, že Nemci vo Viedni naďalej držia Ríšsky most, ktorý je deliacou čiarou medzi Leopoldstadtom a najsilnejšou zostávajúcou nemeckou pozíciou vo Viedni v oblasti Brigittenau, kde sa nachádza veľká Severná stanica a stará Severozápadná stanica. Zatiaľ čo udržiavali koridor severne od mesta otvorený napriek neustálej sovietskej delostreleckej paľbe, Nemcom sa podarilo získať oporu aj v oblasti Florisdorf za hlavným korytom rieky. Nemecké velenie však oznámilo, že sovietske jednotky prerazili na ostrov Lobau vo Florisdorfe a obsadili centrum na spracovanie ropy.
To naznačuje, že jednotky 2. ukrajinského frontu maršala Rodiona Malinovského na severnom brehu rieky sprísnili obkľúčenie mesta a možno aj zúžili nemecký zásobovací a evakuačný koridor na 15 kilometrov alebo menej.
Moskovský rozhlas s odvolaním sa na frontového korešpondenta pre Izvestija informoval, že Viedeň zachvátili plamene a že Nemci vyhodili do vzduchu múzeá a pamätníky v „odsúdenom“ meste.
Sovietska správa sa nezmieňuje o úspechoch maršala Malinovského v oblasti Viedne, ale uvádza rozšírenie moravského predmostia severovýchodne od hlavného mesta na 30 kilometrov po novom postupe na sever pozdĺž západného brehu na vzdialenosť deväť kilometrov.
Počas tejto ofenzívy sa sovietske jednotky dostali do obce Durnkrut, 25 kilometrov južne od moravských hraníc a 30 kilometrov južne od Břeclavi, pričom vrazili klin medzi Brno a nový prechod cez rieku. Nemci informovali, že ruské jednotky sa prebojovali aj do ulíc moravského Hodonína, 16 kilometrov severovýchodne, kde sa narodil otec československého štátu Tomáš Masaryk.
Cesta do Brna je otvorená
Pri Dürnkrute cez Moravu vedie diaľnica. Osem kilometrov západne od nej Rusi dobyli Spannberg, ležiaci 75 kilometrov južne od Brna. Medzi nimi nie je nič iné ako nízke kopce s poliami a československé priemyselné mesto, kde sa upravoval guľomet Bren britskej armády.
Ďalej na juh sa Rusi dostali na líniu 12 kilometrov západne od Moravy a obsadili Raggendorf, ktorý sa nachádzal osem kilometrov východne od diaľnice Viedeň – Brno, o ktorú Nemci urputne bojovali, aby zachovali viedenské zásobovacie cesty. Cesta v tomto sektore je v dosahu delostrelectva, ale je mierne chránená lesom Hochleiten.
Štvrtý ukrajinský front generála Andreja Eremenka na severnom Slovensku pokračoval v postupe proti rieke Orava pozdĺž údolia lemovaného horskými štítmi vysokými na jednej strane až do výšky 1800 metrov a na druhej strane vysokým. Jednotky 4. ukrajinského frontu, ktoré za štyri dni postúpili o 37 kilometrov, sa spojili so skupinou 2. ukrajinského frontu v obci Vritsko. Predtým Malinovského bojovníci dobyli Klachno, ležiace šesť kilometrov na juhozápad.
Počas tejto operácie Rusi ovládli železnicu z Budapešti do Krakova, ktorá sa nachádza 120 kilometrov západne od ich bývalej severojužnej frontovej línie. Spoza pohoria sa vynorili dva fronty, o ktoré tvrdohlavo bojovali už niekoľko mesiacov.
Po železnici obsadili Sovieti osadu Vrútky, 17 kilometrov juhovýchodne od dopravného uzla Žilina, kde sa zbieha osem ciest. Bola to južná opevnená oblasť nemeckej obrannej línie pokrývajúca Ostravu a pozostatky priemyselných podnikov v Československu. Vrutki sa nachádza 22 kilometrov severovýchodne od Vrika. Rusi obsadili aj Turčiansky Svätý Martin, ležiaci päť kilometrov južne od Vrútky v úrodnej doline Oravy.
Podľa ceske-novinky.cz