A možno sa nám zachce vracať
Slovensko je v strednej Európe, napriek mnohým liberálnym zapredancom, stále najväčším ostrovom zachovávania pravdy o objektívnych dejinách protifašistického odboja. Lenže jeho nepravdivá interpretácia nás obkolesuje zo všetkých strán. Zatiaľ tomu však odolávame.
Predovšetkým Západ, aj ten s Hitlerom kamarátsky, aj ten proti nemu bojujúci, chce zľahčiť význam a príspevok Sovietskeho zväzu k porážke, ktorú mu uštedril v druhej svetovej vojne. Zakrýva tým vlastnú politiku v predvečer 2. sv. vojny a počas nej. Lenže pre nás nikdy nebolo tajomstvom, že to boli hlavne západní Európania i USA, ktorí priviedli Hitlera k moci a nasmerovali ho Drang nach Osten.
Vieme tiež, že nemecké nacistické jarmo z nás zložil hlavne sovietsky vojak. Samozrejme, že s prispením vojakov Rumunskej kráľovskej armády, 1. čs. armádneho zboru v ZSSR a partizánov z 33 krajín.
Ruský historik Michail Mjagkov uvádza, že „celkovo sa od marca 1944 do septembra 1945 zúčastnilo bojov mimo ZSSR približne 7 miliónov sovietskych vojakov, ktorí úplne alebo čiastočne oslobodili 12 krajín v Európe a Ázii s populáciou vyše 147 miliónov ľudí. A že na znak úcty k padlým sovietskym vojakom im bolo len v Európe postavených vyše 4 tisíc pomníkov a pamätníkov“.
Rokmi sa však veľa zmenilo
„Politici a historici „novej vlny“ v Európe označujú osloboditeľov za „okupantov“! A naopak, zradcov, ktorí kolaborovali s nemeckými nacistami, označujú za „národných hrdinov“. Priamo pred očami sa pamätníky sovietskych osloboditeľov odstraňujú v Poľsku, Českej republike, v pobaltských republikách a ďalších európskych krajinách.
V Európe žije generácia, ktorá nepoznala hrôzy vojny, ktorá si ani neuvedomuje komu vlastne vďačí za svoj život! Veď aj učebnice dejepisu v Nemecku, Francúzsku, Veľkej Británii, Poľsku, Fínsku, Švédsku, Moldavsku, na Ukrajine, v pobaltských a iných krajinách tvrdia, že Sovietsky zväz bol rovnakým „agresorom“ ako nacistické Nemecko!
Tieto učebnice vzdelávajú deti o „ruských okupantoch“ a pamätníky vojakom osloboditeľom sú nazývané „symbolmi sovietskej okupácie“.
No uznajme, nemá sa nám z toho chcieť vracať?
Vladimír Mikunda, hovorca SZPB V Bratislave, 26. 4. 2025