Prvé, čo si všimol každý návštevník osláv 80. výročia oslobodenia Komárna, bola účasť možno aj dvesto ľudí, pričom výrazne tu prevažovali žiaci a študenti.
„Keď sme sa cieľavedome pustili do organizovania tohto podujatia pri soche Námorníka osloboditeľa, čo bolo pred asi ôsmymi rokmi, zišli sme sa tu štyria! A dnes? Dnes je naša vďaka za oslobodenie Komárna prejavená až takto početne,“ podčiarkol oblastný predseda SZPB z Nových Zámkov Jozef Marunič.
Kto má zásluhu na tejto pozitívnej premene? Okrem miestnej ZO SZPB na čele s predsedom Pavlom Tauskom, je to hlavne Ondrej Gajdáč, bývalý dlhoročný riaditeľ Gymnázia Ľudovíta Jaroslava Šuleka a dnes zástupca primátora Komárna. Potom je to Slavomír Konc, vedúci odboru všeobecnej vnútornej správy OU v Komárne, ktorého niektorí prítomní označili za „krstného otca“ týchto podujatí.
Každoročne však tento pietny akt osobne podporujú mnohí ďalší. Predstavitelia okresného úradu, miestneho odboru MS, poslanci miestneho zastupiteľstva… Ale napr. aj Gejza Gőgh, posledný veliteľ 11. brigády dunajskej Pohraničnej stráže v Komárne.
Čím mohli najviac zaujať prejavy?
Ondrej Gajdáč použil citáciu pápeža Jána Pavla II. „Európa, vráť sa k sebe samej! Buď sama sebou! Objav znovu svoje počiatky! Objav svoje korene! Navráť sa k životu podľa skutočných hodnôt, ktoré urobili slávnou tvoju históriu!“
„Milí žiaci a študenti, druhá svetová vojna nebola virtuálna. Nebola to videohra, v ktorej keď niekoho zastrelia, ten vstane a žije ďalej… V druhej svetovej vojne zomrelo vyše desaťkrát viac ľudí, ako má Slovensko v súčasnosti obyvateľov.“
„Prečo si to musíme stále pripomínať? Pretože sa zdá, že ľudstvo je naozaj nepoučiteľné!“
Pavol Tausk hneď na začiatku zdôraznil, že oslobodenie Komárna nemá nič spoločné s dnešnou situáciou, ktorá sa odohráva na východ od našich hraníc. „Tí ľudia, ktorí tu bojovali, nemajú s dnešnou situáciou nič spoločné! Ich hrdinské činy sú zdokumentované písomne, od vojnových dokumentaristov filmovo i fotograficky a preto môžeme tvrdiť, že oni si za svoje hrdinské činy zaslúžia našu spomienku, vďaku a úctu.“
„Oslobodenie Komárna ukončilo 2336 dní poroby a doby temna nášho mesta a veľkej časti terajšieho okresu!“
„Je historickou pravdou, že územie terajšej Slovenskej republiky oslobodila sovietska armáda spolu s rumunskou, československou a účastníkmi SNP a tvrdiť čokoľvek iné je falšovanie historických skutočností!“
Pochopiteľne, že účastníkom komárňanskej piety sa dostala aj informácia ako konkrétne prebiehalo oslobodzovanie Komárna a jeho okolia. Vladimír Mikunda



