František Marek sa narodil 4.januára 1920 v Košiciach. Jednoduchý a vzácny človek, vždy v dobrej nálade 4. Januára 2023 dožil vzácnych 103 rokov v primeranom dobrom zdraví a v neustálom záujme o všetko nové.
Vojnové roky prežil ako vojak Slovenskej armády na východnom fronte v Zaisťovacej divízií, okupovanom území Ukrajiny a Bieloruska, kde sa popri ochrane cestných a železničných komunikácií podieľala na bojoch proti partizánom.
Začiatkom augusta 1943 bola premenovaná na 2. pešiu divíziu. V dôsledku narastajúcej nespoľahlivosti a pribúdania prípadov dezercií vojakov k partizánom bola potom na konci októbra reorganizovaná na Technickú brigádu a odoslaná do Talianska, kde budovala obranné pozície pre nemecké vojská. Na začiatku júna 1944 nasledovala jej reorganizácia na 2. technickú divíziu. Po vypuknutí protifašistického povstania v severnom Taliansku sa veľká časť príslušníkov 2. technickej divízie zapojila do bojov povstaleckých síl
v Taliansku, kde sa zapojil do odbojového hnutia Garibaldovcov a pôsobil v partizánskom oddiely Stalin. Velením divízie bol obvinený z velezrady, za ktorú mal byť odsúdený na trest smrti zastrelením. Pomocou štábnych dôstojníkov a dôstojníkov Justície divízie sa mu podarilo z obvinenia oslobodiť a od divízie ušiel.
Po kapitulácii nemeckých vojsk v Taliansku sa vrátil k divízií ktorej jednotky boli sústredené východne od Milána. V poslednej dekáde júla 1945 sa začal ich presun na Slovensko.
Po vojne pôsobil v rôznych povolaniach, najviac mu učarovala práca s mládežou, na ktorú ani v dnešnej dobe nedá dopustiť, lebo ako on hovorí“…..mládež, to je naša budúcnosť, naši nástupcovia, o nich sa máme zaujímať a učiť ich všetkému, aby sa na naše činy nezabudlo“.
Je neustále činný, cestovanie a práca v práca v záhradke sú jeho srdcovou záležitosťou. Po deväťdesiatke vybral sa na miesta svojho partizánskeho pôsobenia v Taliansku, o rok neskôr bol vo Svätej zemi a nasledujúci v Albánsku, všade sám bez sprievodu. Stretnete ho v meste vracajúceho sa zo záhradky, opáleného a šťastného. Na svoj vek málokedy bol doma, zúčastňoval sa na všetkých našich aktivitách, nechýba na žiadnej členskej schôdzi. Vždy hovoríl, „….viete pán predseda slabo počujem, preto hovorte hlasnejšie. Ak je v meste, vždy zabehne na oblastný výbor s jeho príznačným „…Dobrý deň Vám želám , čo nového?“. Zaujíma sa o prácu Zväzu, oblastného výboru a základnej organizácie, Bojovník a Ročenka sú jeho sprievodcom. Nie je mu ľahostajná starostlivosť o mesto. Často prichádza na mestský úrad s ponosou, čo sa mu nepáči, kde je neporiadok, načo sa zabudlo, nie s kritikou, ale záujmom pomôcť. Je váženým občanom mesta Žilina, vždy galantný, úctivý a plný optimizmu.
Je nositeľom najvyšších vyznamenaní SZPB a pamätných vyznamenaní k výročiam SNP a oslobodenia. V roku 75. výročia oslobodenia právom bol vyznamenaný pamätnými medailami ministra obrany Slovenskej republiky, Veľvyslanectvom Ruskej Federácie. Vyznamenanie ministra obrany Českej republiky, prevzal 16.decembra na slávnostnom zasadaní Oblastného výboru z rúk brig. gen. Zděnka Jakubka, vedúceho pridelenca obrany ČR na Slovensku.
Po čase sa však začali objavovať vážnejšie ochorenia, ktoré vyžadovali celodennú odbornú opatrovateľskú starostlivosť a preto od 99 roku žil v DSS. Nezabudli sme na neho podľa možnosti sme ho navštevovali aj v dobe epidemických opatrení.
Pri životnom výročí 100 rokov v roku 2020 sme spoločne MO SR gen. Gajdoš ho navštívili v DSS a kde bol ocenený pamätnou medailou MO SR. Podobne aj v roku 2022 spoločne s delegáciou MO SR sme ho navštívili v DSS kde ho vojenský pridelenec MO ČR ocenil pamätnou medailou oslobodenia ČR za zásluhy v boji protifašizmu.
Priznanie: Môj život bola krásna dlhá spanilá jazda….Ďakujem,že ste boli jej súčasťou.
František MAREK Čsl.partizán v Taliansku, vojnový veterán 2.svetovej vojny, skonal na Veľký piatok 7.marca 2023. Pán mu za vernosť a dobrotu doručil dlhý a bohatý život. Je čiara života zastala na čiare 103 rokov, 3 mesiace a 3 dní. Česť jeho pamiatke.
Juraj Drotár – predseda Oblastnej organizácie SZPB v Žiline