- Prezident Milei otvára tajné archívy o úniku nacistov do Argentíny
Argentína odtajní všetky vládne dokumenty týkajúce sa nacistov, ktorí po druhej svetovej vojne našli útočisko v krajine. Prezident Javier Milei tým plní sľub z februára, že umožní prístup k archívom o tzv. krysích linkách – tajných únikových trasách z Európy.
Argentína poskytla azyl viacerým nacistickým pohlavárom, vrátane Josefa Mengeleho, známeho ako „Anjel smrti“ za svoje experimenty na väzňoch v Auschwitzi. Mengele žil istý čas v Argentíne, neskôr zomrel v Brazílii.
Adolf Eichmann, architekt tzv. konečného riešenia, žil v Argentíne pod falošným menom až do roku 1960, keď ho uniesol izraelský Mosad. Po procese v Izraeli bol v roku 1962 popravený.
Dokumenty sa budú týkať aj bankových a vojenských záznamov. Zverejnenie reaguje na výzvy Centra Simona Wiesenthala a amerického senátora Steva Dainesa. Odhaduje sa, že v regióne našlo útočisko až 10 000 nacistov.
Standard.sk, 26. 3. 2025
- Prezident žiada, aby sme si uctili všetkých osloboditeľov
Prezident SR Peter Pellegrini počas osláv 80. výročia oslobodenia mesta Banská Bystrica požiadal občanov, aby si nasledujúce mesiace dôstojne uctili všetkých našich osloboditeľov. Aby neprepisovali históriu spred 80 rokov…
Lenže ťažko sa dá súhlasiť s tým, aby sme nespájali naše dejiny s tým, čo sa deje za východnou hranicou Slovenska.
Toto však nejde, pán prezident! Za našou východnou hranicou sa udial protištátny prevrat a k moci sa dostali potomkovia banderovcov, teda tých, ktorí boli spojencom Hitlera a ktorí pomáhali potláčať SNP. Slovenskému zväzu protifašistických bojovníkov sa prieči takýto zjednodušený pohľad na súčasnosť!
Peter Pellegrini vo svojom prejave správne prejavil úctu a vďaku osloboditeľom Banskej Bystrice, a to vojakom Červenej armády a Rumunskej kráľovskej armády. Poďakoval sa všetkým statočným ľuďom, ktorí sa pripojili k protifašistickému odboju a zaslúžili sa o to, aby Slovensko žilo v mieri.
Primátor Ján Nosko potom zdôraznil, že Banská Bystrica, ktorej dňom oslobodenia je 25. marec 1945, bude vždy mestom hrdinstva, spravodlivého odporu a odolnosti. Toto jej želá aj SZPB.
Vladimír Mikunda, hovorca SZPB
- Pribudol nám ďalší „veľvyslanec humanity“
Vo štvrtok 20. marca sa v Budapešti konalo slávnostné zhromaždenie pri príležitosti 25. výročia udeľovania Ceny humanity za spoluprácu protifašistických odbojárov a Ceny Miklósa Radnótiho, ktorého protifašistickú činnosť maďarskí odbojári porovnávajú s osudom Júliusa Fučíka.
Pri tejto príležitosti bol vyznamenaných Cenou Miklósa Radnótiho rad protifašisticky orientovaných maďarských osobností, medzi nimi aj prezident FIRu (The Fédération Internationale des Résistants) a predseda MEASZu (Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége) Vilmos Hanti. Cenu humanity za spoluprácu protifašistických odbojárov si prevzal súčasný predseda ZO SZPB v Želiezovciach Slavomír Hrivnák.
Zo Slovenska sú už držiteľmi Ceny Miklósa Radnótiho: bývalý predseda SZPB Pavol Sečkár, bývalý veľvyslanec SR v Maďarsku Peter Weiss a protifašisticky zameraný insitný maliar a člen ZO SZPB v Želiezovciach Jozef Kanyuk.
Držiteľmi Ceny humanity za spoluprácu protifašistických odbojárov sú zo Slovenska: predseda SZPB Viliam Longauer, bývalý a súčasný predseda ZO SZPB v Želiezovciach Jozef Výboch a Slavomír Hrivnák. Maďarskí kolegovia tvrdia, že sú to slovenskí „veľvyslanci humanity“.
Na podujatie nás do Budapešti dopravil nesmierne ochotný želiezovský občan Eduard Vavro.
(Dňa 9. novembra 1944 bol pokrokový básnik Miklós Radnóti zastrelený spolu s ďalšími 21 osobami ranou do zátylku na okraji obce Rábca neďaleko Győru. Od 14. 8. 1991 leží v cintoríne Kerepesi v Budapešti.)
– vmi –
Básnik Miklós Radnóti.
Slavomírovi Hrivnákovi odovzdáva diplom o udelení Ceny humanity… predseda MEASZu Vilmos Hanti.
Spoločné foto s Vilmosom Hantim.
- Rozlúčková spomienka na Štefana Kvietika
Dňa 25. novembra 2010 sa konalo slávnostné zasadnutie Klubu umelcov, spisovateľov a historikov pri ÚR SZPB, kedy vtedajší predseda SZPB Pavol Sečkár odovzdal Medailu M. R. Štefánika II. stupňa hercovi Štefanovi Kvietikovi.
Majster Kvietik bol skutočne pozoruhodnou postavou nielen slovenskej kinematografie, ale aj divadelnej, televíznej a rozhlasovej hereckej tvorby, ktorý žije v povedomí SZPB hlavne ako hrdina protifašistických postáv vo filmoch Sám vojak v poli, Boxer a smrť, či Mŕtvi nespievajú.
Majster Štefan Kvietik, ďakujeme vám za všetko, čo ste urobili pre mier a proti nacizmu a fašizmu.
Ladislav Skrak
Štefanovi Kvietikovi odovzdáva vyznamenanie Pavol Sečkár.
- V tomto svete je už možné všetko!
Dokonca aj vidieť na čele celosvetovej protifašistickej organizácie vnučku nemeckého nacistu.
„Bude zvláštne vidieť vnučku nacistu, ktorá je hrdá na činy svojho deda, v roku 80. výročia Víťazstva predsedníčkou Valného zhromaždenia OSN,“ vyjadrila sa hovorkyňa MZV RF Marija Zacharova o nominácii nemeckej ministerky zahraničia Annaleny Baerbockovej na túto funkciu. Teda organizácie, ktorú založili víťazi nad nemeckým nacizmom, fašistickým Talianskom a japonským militarizmom.
O možnosti takejto nominácie písal magazín Der Spiegel. Vnučka nemeckého nacistu by teda mohla byť do tejto funkcie zvolená v júni 2025, od septembra by ju mohla vykonávať.
Nemecký list Bild 8. februára 2024 zverejnil článok, s odvolaním sa na archívy, že dedo šéfky nemeckého ministerstva zahraničia Waldemar Baerbock bol zástancom nacizmu a plne zdieľal ideológiu Tretej ríše za Adolfa Hitlera.
Annalena Baerbocková sa v reakcii na to nechala počuť, že ona takéto informácie o svojom dedovi nevedela. Lenže vo svojich prejavoch venovaných 2. sv. vojne, či v knihách, ho rada spomínala.
Bojovník