Čo povedať k 80. výročiu operácie Overlord?

Vo štvrtok 6. júna sme si pripomenuli 80. výročie operácie Overlord, teda vylodenia Spojencov v Normandii.

Hlavní spojenci boli v 2. svetovej vojne traja (ZSSR,V. Británia a USA), ale toho tretieho, dnešné Rusko, na oslavu nielenže nepozvali, ani ho len nespomenuli. Zato tam privítali predstaviteľa ukrajinského neobanderovského režimu, ktorý… však my vieme čo tento Hitlerov spojenecký režim a jeho Waffen SS Halič robil s Poliakmi, i s našou vlasťou v čase SNP! 

To, že Rusov do Normandie nepozvali, je len politika, to nie je žiadna úcta k dejinám! Áno, vylodení spojenci, Američania, Briti, Kanaďania… si našu úctu a vďaku zaslúžia, pretože mali rovnaký cieľ, ako my – poraziť nemeckých nacistov. V tom sa dá súhlasiť aj s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, že v Normandii sa bojovalo aj o slobodu Slovenska.

Ale prečo nepriznáme aj čosi iné? A síce, že celá operácia Overlord mohla vyjsť nazmar, keď Hitler podnikol protiútok v Ardenách? Táto najväčšia horská bitka v dejinách sa mohla preliať až na atlantické pobrežie a tam utopiť spojencov v oceáne.

Kto bol ten, čo napomohol, že sa to nestalo? Bol to Stalin, ktorý splnil prosbu Winstona Churchilla zo 6. 1. 1945 a predčasne (12. 1. 1945) spustil Visliansko-oderskú operáciu na 1200 km širokom fronte. A ako tým pomohol Spojencom? Nemecké velenie na červený útok reagovalo stiahnutím ďalších zväzov zo západného frontu, čím sa nemecký prielom v Ardenách podarilo zaceliť. 

Ak niekedy organizátori osláv v Normandii budú mať gule, tak pomenujú aj túto súvislosť, ale ak nie, stále budú len trápnymi falzifikátormi vlastných dejín. 

Vladimír Mikunda

Návrat hore