Americký útok cez priezor práva

Spojené štáty v sobotu večer 21. júna zaútočili na tri iránske jadrové zariadenia v Natanze, Fordowe a Isfaháne. Podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa bolo cieľom útoku obmedzenie jadrových kapacít krajiny. Povedal, že Teherán musí súhlasiť s „ukončením tejto vojny“, inak bude čeliť oveľa vážnejším následkom.

Nedeľná správa televízie Fox News uviedla, že útok uskutočnilo do 30 rakiet Tomahawk.

A ako sa na to pozerajú v USA?

„Trumpovo rozhodnutie zaútočiť na inú suverénnu krajinu bez súhlasu Kongresu na použitie takejto sily, ako to stanovuje Ústava, je flagrantným porušením zásad vnútroštátneho práva,“ uviedla Asociácia pre kontrolu zbrojenia v Spojených štátoch.

„Rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa pripojiť sa k Izraelu v nezákonných útokoch na iránske vedenie, civilné ciele a hlavné jadrové zariadenia krajiny predstavuje nezodpovedný odklon od Trumpových diplomatických ašpirácií a zvyšuje riziko jadrovo vyzbrojeného Iránu,“ uviedla organizácia vo vyhlásení.

Podivné stanovisko sekretariátu OSN

Sekretariát OSN nevie, či Spojené štáty informovali Svetovú organizáciu o svojich plánoch zaútočiť na Irán, povedal agentúre RIA Novosti zástupca generálneho tajomníka OSN Stephane Dujarric. „Nie sme si vedomí (takéhoto oznámenia – pozn. red.),“ povedal Dujarric v odpovedi na otázku o tejto téme.

No a čo, ak by to boli USA OSN oznámili, pýta sa SZPB? Tým by svoj útok zlegitimizovali?

Bojovník, 22. 6. 2025

Návrat hore