… vyhlásil na Slavíne pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Bratislavy predseda NR SR Richard Raši a vyzval: „nikdy nedovoľme, aby sme tento zápas o historické povedomie najmladšej generácie prehrali!“
V tomto duchu pridal aj fakt, že „dnes vidíme mnohé snahy o prepisovanie dejín! O ich účelové prekrucovanie a poľudšťovanie fašistickej ideológie. Internetové stránky sú plné odkazov, ktoré popierajú masové vyvražďovanie, koncentračné tábory, či do tla spálené dediny“.
Silnou bola aj jeho výzva: „Prejavme úctu našim osloboditeľom, sovietskym, rumunským i slovenským vojakom, povstalcom, účastníkom odboja a príslušníkom iných národov, teda všetkým, ktorí v boji nasadzovali to najcennejšie, svoje životy, a pričinili sa o návrat slobody do našej vlasti!“
„Tu, zo Slavína chcem oznámiť, že historická pravda je len jedna! Majme k nej rešpekt, bráňme ju a šírme pri formovaní vedomia najmladších generácií!“
Veľvyslanec RF v SR Igor Bratčikov prezradil, že na počesť oslobodenia Bratislavy bola v Moskve vypálená salva z vyše 300 diel. Zdôraznil, že „pre mňa a mojich rovesníkov je dôležité, že naše deti, vnuci a pravnuci pochopili cenu víťazstva! Pochopili, aké skúšky a utrpenie prežili ich predkovia a ako a prečo dokázali vydržať a zvíťaziť.
Našou úlohou je zachovať skutočnú historickú pamäť. Bez nej nie je možné budovať budúcnosť!“
Predseda vlády SR Robert Fico sa najskôr pietnemu zhromaždeniu zdôveril, že na úrade vlády považujú Slavín za slovenskú Sochu slobody. Potom zdôraznil, že „toto je stretnutie, ktoré má zmysel. Nie je proti niekomu alebo proti niečomu.“
„Predstavte si, že za to, že som dnes pozval na toto podujatie pána veľvyslanca Ruskej federácie, pána veľvyslanca z Bieloruska a ďalších…, za to, že som dal možnosť vysloviť veľvyslancovi RF dve vety, nám veľvyslanci EÚ oznámili, že sem neprídu. A ani tu medzi nami nie sú!…
Drahé Slovenky a drahí Slováci, kto zabúda úmyselne, kto ignoruje to, čo sa udialo počas 2. sv. vojny, to je presne to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, ako keby strieľal z dela, ako keby hádzal bomby. Preto to považujem za neprístojné, za neúctivé voči obetiam 2. sv. vojny!“
„Je niekto na svete, kto chce spochybňovať, že najväčšiu obeť niesli národy a štáty bývalého Sovietskeho zväzu? (…) Tak kto tu mal vystúpiť? Nemecký veľvyslanec alebo japonský veľvyslanec?“
Na záver R. Fico zanechal dva historické odkazy. Prvým je, že musíme bojovať za našu historickú pamäť. Nemôžeme dovoliť, aby nám ju niekto bral!
Druhý odkaz je otázka. „Na akú vojnu sa to Európa pripravuje? Prečo má zrazu vynaložiť 800 miliárd na zbrojenie?“ Preto je namieste otázka! Nemali by sme sa spýtať občanov SR v referende „či sú za to, aby zbrojenie bolo na úkor ich životnej úrovne“?
„Preto povedzme veľmi jasne, nie vojne, nie vojne, lebo sa zdá, že niekto sa zase na vojnu pripravuje,“ zdôraznil Robert Fico a dodal: „A povedzme veľmi jasne, odtadiaľto z Bratislavy do celého sveta – áno mieru! Mier, mier a mier.“
x x x
Čas je neúprosný a tak sme na Slavíne 4. apríla 2035 privítali už len jedného veterána 2. sv. vojny, bojovníka SNP, príslušníka vysokoškolského strážneho oddielu, Branislava Tvarožka.
Mali sme aj oblastné oslavy
To, že Bratislava je už 80 rokov slobodným mestom, by sme mali ako posolstvo doručiť každému jej obyvateľovi, všetkým ľuďom, s ktorými sa stretávame, povedala v piatok doobeda 4. apríla na Slavíne počas pietneho zhromaždenia bratislavskej oblastnej organizácie SZPB europoslankyňa a členka SZPB Katarína Roth Neveďalová.
Po básni národnej umelkyne Evy Márie Chalupovej vystúpila s prejavom nielen ona, ale aj bratislavský oblastný predseda SZPB Martin Krno. Tu sú niektoré z ich myšlienok.
Martin Krno:
– Spomínam si na vyhlásenie, petíciu, spred dvoch rokov, ktorú iniciovalo niekoľko umeleckých pracovníčok SNG, v ktorej sa o Slavíne hovorilo ako o nedôstojnej stavbe, ktorá nepatrí ani na Slovensko, ani do 21. storočia. A žiadali, aby bola zrovnaná so zemou.
Dnes sa tvária, že bojujú za ľudské práva. Nie však za sväté právo tých, ktorí tu padli.
– Dlhé roky sa nerozlišovala národnosť padlých. Boli to, proste, príslušníci Červenej armády, víťaznej Červenej armády, ktorá pochodovala od Moskvy, Stalingradu, Kurska, Kyjeva na západ a oslobodila aj Bratislavu.
– Kto má hovoriť o mieri, ak nie my? Priami účastníci oslobodzovacích bojov a ich deti, vnuci, kto má hovoriť o zastavení krviprelievania?!
Katarína Roth Neveďalová:
– Pri bojoch o Bratislavu padlo 1200 vojakov a 121 civilistov.
– Ľudia si nevyberali ideológiu, nevyberali si náboženstvá…, ale vybrali si správne! Obranu svojej vlasti, to, že sa nepodvolia zlým rozhodnutiam, že nebudú zabíjať svojich bratov, sestry a priateľov, ale budú, tak, ako my dnes, chrániť hodnoty, ktoré nám vštepili naše matky a otcovia.
– Tiež som za ostatné tri roky zažila, že slovo mier je zakázané, že sa nesmie spomínať, že je akoby zabúdaným slovom. Ale o to viac musíme my, ktorí v mier a spoluprácu veríme, zaň bojovať!
– Európska únia, ktorá vznikla na myšlienke mieru, sa po 80-tich rokov zmenila! Dnes hovorí, že chce zbrojiť, že chce nakupovať zbrane a že sa chce transformovať, pretože mier už pre ňu nie je dôležitý. Dôležitá je obrana, zbrane a vojna.
– Vedci vypočítali, že každých 80 rokov musí veľká vojna prísť, pretože za 80 rokov zomrú všetci, ktorí si ju pamätajú. A, bohužiaľ, je to práve teraz!
Ja na záver dodám, že už dávno pred spomínanými vedcami vyslovil zakladateľ ČĽR Mao Ce-tung, ak zostane nepochopená, zdanlivo strašnú myšlienku, že „každá generácia musí zažiť vojnu“.
Vladimír Mikunda, foto autor

Veniec ide položiť delegácia veľvyslanectva RF v SR na čele s I. Bratčikovom.

Vláda SR na čele s predsedom R. Ficom.

Bratislavskí členovia SZPB na čele s predsedom M. Krnom si oslobodenie hlavného mesta len na Slavíne. Otvorene povedzme, že zapríčinili to miestni konšeli.

Spolu s predsedom SZPB V. Longauerom, predsedom RoK ÚR SZPB Jozefom
Dolníkom kladú veniec (zľava) aj ukrajinský protifašista V. Bužan, Litvan A.
Karpov. úplne vpravo europoslanec B. Ondruš a druhý vpravo Litvan Jurijus
Trakšjalis.

Predseda SZPB V. Longauer s tajomníkom Z. Martonom každý rok kladú veniec aj k Pamätníku sovietskej armády. Tento rok bol s nimi predseda ZO SZPB Jána Bulíka z Petržalky Tomáš Purgi.