Dňa 8. marca 2024 sme si pripomenuli 81. výročie prvého bojového vystúpenia československého vojska na východnom fronte – 1. čs. samostatného poľného práporu v ZSSR pri Sokolove.
Prvá čs. vojenská jednotka v ZSSR bola sformovaná v priuralskom mestečku Buzuluk, nachádzajúcom sa asi 150 km na východ od Kujbyševa (dnes Samara). Personálnym základom jej výstavby sa stala skupina 88 československých vojakov, bývalých príslušníkov českej a slovenskej légie zorganizovanej v Poľsku, ktorá prišla do Buzuluku 5. februára 1942. O týždeň neskoršie, 12. februára, došlo k oficiálnemu vyhláseniu vzniku 1. pešieho práporu, ktorý bol po dosiahnutí predpísaného početného stavu 15. júla 1942 oficiálne premenovaný na 1. čs. samostatný poľný prápor v ZSSR.
Presun práporu na front sa začal 30. januára 1943. V tom čase mal 974 príslušníkov, medzi nimi aj 38 žien (sedem z nich v poddôstojníckej hodnosti). Tento prápor sa tak stal prvou jednotkou v histórii československej armády, v ktorej vojenskú službu vykonávali aj ženy. A to napriek tomu, že československý branný zákon, ktorým sa počas druhej svetovej vojny riadila výstavba československého vojska v zahraničí, službu žien v armáde nepripúšťal.
Preto do jednotiek, vytvorených vo Francúzsku, na Blízkom východe a vo Veľkej Británii, nebola počas celej ich existencie prijatá žiadna žena. V noci z 2. na 3. marca dostal plk. L. Svoboda rozkaz presunúť prápor do obranného postavenia budovaného južne od mesta pri rieke Mža. Zaradením do zostavy vojsk 3. gardovej tankovej armády genpor. P. S. Rybalka, brániacich prístupy k Charkovu z juhu, sa 1. čs. samostatný poľný prápor v ZSSR stal prvou zahraničnou jednotkou, ktorá vstúpila do bojov na východnom fronte po boku Červenej armády.
Vhu.sk zo 7. 3. 2024, krátené